Green Creative 37930 24HID/8CCTS/277V/E26/DIM/SD 24W CCT Selectable LED A23 E26 3000K/4000K/5000K
- Buy 6 for $32.70 each and save 4%
- Premier# LPS30CCT24WE26/SD-GC
- Green Creative 37930 24HID/8CCTS/277V/E26/DIM/SD Dimmable LED A23 E26 SelectDrive
Green Creative 37930 24HID/8CCTS/277V/E26/DIM/SD 24W Dimmable LED A23 E26 3000K/4000K/5000K 120-277V SelectDrive
Green Creative has a new LED A23/PS-bulb that has all the features you could possibly need! Dimmability and SelectDrive technology on the lamp itself allows the user to control the light levels in two different ways through traditional dimming and step-dimming. Color-selectable between 3000K, 4000K and 5000K on the lamp itself. Operates on 120-277V and dims on line voltage. Replaces HID sources anywhere from 30W up to 100W+ as well as 200W incandescents. The SelectDrive switch allows for changing between 16W 2200-2300 lumens, 21W 2800-2900 lumens and 24W 3100-3200 lumens. 230 Degree light output and rated for enclosed fixtures. This version has the E26 medium base, they also have a version with the EX39 mogul base.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 16W/21W/24W |
| HID Equivalent | 30W-100W |
| Lumens | 2200-3200 |
| Lumens Per Watt | 133-144 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A23 |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.25 |
| Diameter (Inches) | 3.3125 |
| Beam Angle | 230° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 60°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 24HID/8CCTS/277V/E26/DIM/SD |
| Manufacturer Order # | 37930 |
| Premier Part # | LPS30CCT24WE26/SD-GC |
Write your content here...