Green Creative 37919 17A21/9CCTS/277V/DIM 17W LED HID A21 277V 3000K/4000K/5000K
- Buy 12 for $17.55 each and save 12%
- Buy 24 for $16.95 each and save 15%
- Buy 96 for $16.25 each and save 19%
- Premier# LA21CCT17W277DIM-GC
- Green Creative 37919 17A21/9CCTS/277V/DIM
Green Creative 37919 17A21/9CCTS/277V/DIM 17W LED HID A21 277V 3000K/4000K/5000K
Green Creative upgraded their popular LED A21 series once more! The new version is color selectable between 3000K, 4000K and 5000K on the lamp itself, and it is also 92 CRI for excellent color rendering. This lamp still boats the 120-277V universal voltage and is dimmable on line voltage as well. 230 Degree light output and rated for enclosed fixtures. Replaces up to 150W incandescents and 50W-70W HID.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 17W |
| HID Equivalent | 50W-70W |
| Lumens | 2100 |
| Lumens Per Watt | 124 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 92 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.25 |
| Diameter (Inches) | 2.63 |
| Beam Angle | 230° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 60°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 17A21/9CCTS/277V/DIM |
| Manufacturer Order # | 37919 |
| Premier Part # | LA21CCT17W277DIM-GC |
Write your content here...