Green Creative 37193 11PAR30/940FL40/277V/SL 11W 4000K 40° 120-277V LED PAR30 Case/6
- Buy 2 for $169.95 each and save 9%
- Buy 4 for $154.95 each and save 17%
- Premier# LP3040KFL11W277V-GC
- Green Creative 37193 11PAR30/940FL40/277V/SL Case/6
Green Creative 11PAR30/940FL40/277V/SL - 11W LED PAR30 75W Halogen Replacement Case/6
Green Creative has added a new feature to their renowned REFINE PAR series of LED lamps. They now feature a swappable lens, allowing for the ability to change beam spreads in the field if needed. These 11W long neck LED PAR30 lamps operate on 120-277V universal voltage and are non-dimmable. Engineered for the most demanding commercial applications with high efficacy and a 95 CRI for crisp and vibrant colors. Suitable for use in enclosed fixtures and extra long life rated at 50,000 hours. Available in 15° Spot, 25° Narrow Flood and 40° Flood beam angles and color temps available of 2700K and 3000K. 4000K cool white color available in 40° Flood only. White housing standard, some black housing options available.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 11W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 1030 |
| Lumens Per Watt | 94 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR30LN |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.4375 |
| Diameter (Inches) | 3.6875 |
| Beam Angle | 40° Flood |
| CBCP | 1850 |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 11PAR30/940FL40/277V/SL |
| Manufacturer Order # | 37193 |
| Premier Part # | LP3040KFL11W277V-GC |
Write your content here...