Green Creative 36173 34HID/840/277V/E26/DIM 34W LED PS30 4000K Dimming
- Buy 12 for $39.40 each and save 6%
- Buy 96 for $34.48 each and save 18%
- Premier# LPS3040K34W277DIM-GC
- Green Creative 36173 34HID/840/277V/E26/DIM LED PS30
Green Creative 36173 34HID/840/277V/E26/DIM 34W LED PS30 4000K Dimming
Looking for a 300W incandescent equivalent LED PS30 bulb? Green Creative has you covered, and their LED PS30 is dimmable as well! Operates on 120-277V. Available in dimming with E26 base or non-dim with E39 base. E39 base has a SelectDrive feature which means on the lamp itself there is a switch to toggle between three different light levels, ensuring the user has the ability in the field to change as needed. Lamp is also used to replace 100W-175W HID sources. Available in 4000K or 5000K color temps. 230 Degree light output and rated for enclosed fixtures.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 34W |
|---|---|
| HID Equivalent | 100W-175W |
| Lumens | 5000 |
| Lumens Per Watt | 147 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 8.13 |
| Diameter (Inches) | 3.75 |
| Beam Angle | 230° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 60°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 34HID/840/277V/E26/DIM |
| Manufacturer Order # | 36173 |
| Premier Part # | LPS3040K34W277DIM-GC |
Write your content here...