Green Creative 36165 17A21/830/277V/DIM 17W LED HID A21 277V 3000K
- Buy 24 for $16.95 each and save 15%
- Buy 96 for $16.25 each and save 19%
- Premier# LA2130K17W277DIM-GC
- Green Creative 36165 17A21/830/277V/DIM
Green Creative 36165 17A21/830/277V/DIM 17W LED HID A21 277V 3000K
Green Creative's new LED A21 series has you covered for replacing all the high powered incandescents and low-watt HID sources. Packed with features, this 17W LED A21 lamp is 120-277V yet also is dimmable! Available in 3000K, 3500K, 4000K or 5000K. 230 Degree light output and rated for enclosed fixtures. Replaces up to 125W incandescents and 50W-70W HID.
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 17W |
| HID Equivalent | 50W-70W |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 118 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.25 |
| Diameter (Inches) | 2.63 |
| Beam Angle | 230° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 60°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 17A21/830/277V/DIM |
| Manufacturer Order # | 36165 |
| Premier Part # | LA2130K17W277DIM-GC |
Write your content here...