Green Creative 36118 7MR16DIM/927NF25/RC 7W LED MR16 GU5.3 25° 95 CRI 2700K
- Buy 12 for $38.95 each and save 4%
- Buy 48 for $36.95 each and save 9%
- Premier# LMR1627KNF50W12V95-GC
- Green Creative 36118 7MR16DIM/927NF25/RC Refine Series 7W LED MR16 GU5.3 25° 2700K 95 CRI
Green Creative 36118 7MR16DIM/927NF25/RC 7W LED MR16 GU5.3 25° 95 CRI 2700K
Green Creative Refine Series LED MR16 lamps display brilliant color rendering and come in all the colors, equivalencies and beam spreads needed. Powered by TRUE CHROMA (CRI≥95, Rf≥93, R9≥50, SDCM≤3), all of which means these lamps deliver extremely accurate/true color rendering. Available in 42W/50W/75W halogen equivalent. 2700K, 3000K and 4000K color temps. Beam spreads of 10°, 15°, 25° and 35°. Proprietary REFINE lens enables powerful light output without glare. 12V GU5.3 versions as well as 120V GU10 twist-lock style. Dimmable with forward and reverse phase controls. Suitable for damp locations and enclosed rated. Rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Compatible with Green Creative's TRUE BEAM accessories.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Halogen Equivalent | 50W |
| Lumens | 490 |
| Lumens Per Watt | 70 |
| Volts | 12V |
| CRI | >95 |
| R9 | >50 |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 2800 |
| Bulb Shape | MR16 |
| Base Type | GU5.3 |
| Length (M.O.L.) Inches | 1.875 |
| Diameter (Inches) | 2.0 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45° C |
| Minimum Starting Temp | -25° C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 7MR16DIM/927NF25/RC |
| Manufacturer Order # | 36118 |
| Premier Part # | LMR1627KNF50W12V95-GC |
Write your content here...