Green Creative 40PAR56DIM/927SP15 35416 40W LED PAR56 2700K 15° GX16d 92 CRI
- Buy 4 for $123.95 each and save 5%
- Premier# LP5627KSP40W92CRI-GC
- Green Creative 35416 40PAR56DIM/927SP15
Green Creative 40PAR56DIM/927SP15 35416 40W LED PAR56 2700K 15° GX16d 92 CRI
Green Creative has taken their high-performance specs and put them into an LED PAR56 lamp. Same GX16d two-prong mogul base that a halogen PAR56 has. 40W LED PAR56 which delivers 3800-4000 lumens. Available in 2700K or 3000K, and beam angles of 15°, 25° or 40°. 92 CRI for excellent color rendering. Dimmable with forward and reverse phase controls. Suitable for damp locations and enclosed-rated. 120V only. 7" diameter with length of 4-7/16".
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 40W |
| Incandescent Equivalent | 300W |
| Halogen Equivalent | 300W |
| Lumens | 3800 |
| Lumens Per Watt | 95 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | GX16d |
| Bulb Shape | PAR56 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.4375 |
| Diameter (Inches) | 7.0 |
| Beam Angle | 15° |
| CBCP | 33,300 |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 40PAR56DIM/927SP15 |
| Manufacturer Order # | 35416 |
| Premier Part # | LP5627KSP40W92CRI-GC |
Write your content here...