Green Creative 28377 9.5PLV/840/DIR 9.5W Vertical 4Pin Type A LED PL 40K
- Premier# LPL40K9.5WG24VERT/B-GC
- Green Creative 28377 9.5W Type A Vertical LED PL 4000K
Green Creative 28377 9.5PLV/840/DIR 9.5W Vertical 4Pin Type A LED PL 40K
Ballast-compatible vertical orientation LED PL lamps from Green Creative. 9.5W LED delivers 1020 lumens making it a 26W CFL equivalent. Available in 2700K, 3000K, 3500K and 4000K. Compatible with most ballasts but always inquire first with manufacturer on ballast compatibility if there is a question.
| Watts | 9.5W |
|---|---|
| CFL Equivalent | 26W |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 1020 |
| Lumens Per Watt | 107 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G24q/GX24q |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Width (Inches) | 3.54 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 9.5PLV/840/DIR |
| Manufacturer Order # | 28377 |
| Premier Part # | LPL40K9.5WG24VERT/B-GC |
Write your content here...