Green Creative 18DL6DIM/927 97994 5-6" LED Dimmable Downlight 18W 2700K 120V
- Premier# NLED0868
- Green Creative 18DL6DIM/927 97994 5-6" Dimmable Downlight 2700K 18W
Green Creative 18DL6DIM/927 97994 5-6" LED Dimmable Downlight 18W 2700K 120V
5-6" Dimmable LED Downlight from Green Creative. Suitable for installation in existing 5" and 6" housing. Wet location rated. Exceptional color rendering at 90 CRI. Smooth dimming with existing dimming systems. Delivers 1260 lumens on 18W. Optional GU24 adapter.
| Watts | 18W |
|---|---|
| Base Type | E26 (GU24 optional) |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 1260 |
| Lumens Per Watt | 70 |
| Recessed Housing | 5"/6" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 2700K |
| Beam Angle | 100° |
| CRI | 90 |
| R9 | 55 |
| Dimmable | Yes |
| Power Factor | 0.9 |
| DLC Listed | Energy Star |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Diameter (Inches) | 3.03 |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.52 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 6 |
| Manufacturer Order # | 97994 |
| Manufacturer Part # | 18DL6DIM/927 |
| Premier Part # | NLED0868 |
Write your content here...