GE Lumination LRX Round Series 8" LED Retrofit Downlight 0-10V Dimming
- GE LRX Series LED Downlights
- 8" Round 3000K-4000K Adjustable Lumen Packages
GE Lumination LRX Round Series 8" LED Recessed Can Downlights
GE's Lumination LRX LED Downlights Series replaces the old RX LED Downlights from GE. These LED luminaires are the best choice for retrofitting traditional downlight fixtures. Simple install for most 6-inch or 8-inch frames (Goof Ring optional adder). Favored over LED PL lamps due to having their own power supply, fresh look, and being able to bypass the existing fluorescent PL ballast for long term maintenance savings. 120-277V universal voltage (347V Transformer Kit available). 1000 lumen version allows for manually switching between full power (1000 lumens) and low power (650 lumens) with a switch of a button on the fixture. 8" LRX Downlight also available in 1800 lumen version and 3000 lumen version.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 8.5W-13W-22W-35W |
|---|---|
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 650-1000-1800-3000 |
| Lumens Per Watt | 88-94 |
| Recessed Housing | 6" |
| Volts | 120-277V (347V transformer available) |
| Color Temperature | 3000K-3500K-4000K |
| Beam Angle | N/A |
| CRI | 82 |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Diameter (Inches) | 9.75 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.1 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 6 |
| Manufacturer Order # | LRXR8xx8xxMD |
| Manufacturer Part # | LRXR8xx8xxMD |
Write your content here...