GE LED180ED18/730 93312096 180W 3000K 120-277V 400W HID Equivalent
- Buy 5 for $214.95 each and save 13%
- Buy 24 for $199.95 each and save 19%
- Premier# LOC30K180WE39ED18-GE
- GE LED180ED18/730 93312096 LED ED18 HID 180W 3000K 400W Equiv 120-277V
GE LED180ED18/730 93312096 180W 3000K 120-277V LED ED18 ANSI HID
One thing GE did right from the beginning with their LED HID replacement lamps was to make sure the LED replacements were the same ANSI size as the HID. Other manufacturers did not do this and many of their LED corn cobs did not fit in HID fixtures. GE is back again with an LED solution for ED18 ANSI size lamps. With this 180W ED18 size bulb, you can replace up to 400W high pressure sodium or 400W metal halides. 30,000 lumens on a very efficient 167 lumens per watt. Bypasses the ballast for even more energy savings. EX39 base. Rated for 50,000 hours and a 5 year manufacturer warranty. 120-277V. 9.7" length and 3.0" diameter. 70 CRI is a huge upgrade over 21 CRI of the high pressure sodium lamp with twice the lifespan. Damp/enclosed rated. Tether kit and in-line fuse included. -40°C minimum, 50°C maximum temp.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 180W |
| HID Equivalent | 400W |
| Lumens | 30,000 |
| Lumens Per Watt | 167 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | ED18 |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.7 |
| Diameter (Inches) | 3.0 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED180ED18/730 |
| Manufacturer Order # | 93312096 |
| Premier Part # | LOC30K180WE39ED18-GE |