GE LED180ED18/722/277-480 93323715 120W 2200K 277-480V 250W HPS Equiv
- Buy 5 for $214.95 each and save 13%
- Buy 24 for $199.95 each and save 19%
- Premier# LOC22K180WED18/480-G
- GE LED180ED18/722/277-480 93323715 LED ED18 HID 180W 2200K 250W Equiv 277-480V
GE LED180ED18/722/277-480 93323715 180W 2200K 277-480V LED ED18 ANSI HID
GE now has a dark-sky friendly LED ED18 lamp that emits a 2200K amber color. Despite the warm color temp the lamp is able to put out 26,000 lumens on 180W. Same ED18 ANSI size as the HPS it often replaces. Replaces 250W-360W HPS and metal halide lamps. This version operates on 277-480V to cover high voltage ED18 applications. Also available in 3000K, 4000K or 5000K. EX39 mogul base. Ballast is bypassed for additional energy savings. Rated for 50,000 hours and a 5 year manufacturer warranty. 9.7" length and 3.0" diameter. 70 CRI is a huge upgrade over 21 CRI of the high pressure sodium lamp with twice the lifespan. Damp/enclosed rated. Tether kit and in-line fuse included. -40°C minimum, 50°C maximum temp.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 180W |
| HID Equivalent | 250W-360W |
| Lumens | 26,000 |
| Lumens Per Watt | 144 |
| Volts | 277-480V |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 2200K |
| Kelvin | 2200K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | ED18 |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.7 |
| Diameter (Inches) | 3.0 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED180ED18/722/277-480 |
| Manufacturer Order # | 93323715 |
| Premier Part # | LOC22K180WED18/480-G |
Write your content here...