***DISCONTINUED GE 95928 LED7DAV3/5K LED A19 7W 5000K 40W Equivalent Dimmable
- ***DISCONTINUED Premier# LA1950K7W-GE
- GE LED7DAV3/5K 95928 LED A19
GE 95928 LED7DAV3/5K LED A19 Lamp Semi-Omnidirectional
GE's LED A-line general purpose lamps are an excellent LED replacement option whether replacing 40W or 60W bulbs all the way up to 100W. Halogen-like color with kelvin temps from 2400K ultra soft white up to 5000K daylight. Dimmable from 100% down to 10%. 3-year warranty and rated for 25,000 hours. Non-Energy Star - see 6W version for Energy Star.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 7W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 71 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.6 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Semi Omnidirectional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED7DAV3/5K |
| Manufacturer Order # | 95928 |
| Premier Part # | LA1950K7W-GE |
Write your content here...