GE 93322418 LEDT8/LC/G/2/8SC 2' 3500K-5000K Lumen Choice Type C LED T8 - 20/Case
- Buy 4 for $192.95 each and save 10%
- Premier# LT82FTCCTLCG/C-GE
- GE 93322418 LEDT8/LC/G/2/8SC - 20/Case
GE 93322418 LEDT8/LC/G/2/8SC 2' 3500K-5000K LumenChoice SpectraChoice Type C LED T8 - 20/Case
GE Current has been the originator and innovator of Type C LED tubes, and they took it a step further with their newest release. SpectraChoice + LumenChoice selectable Type C LED T8 lamps, making it easy to replace fluorescent or Gen 1 LED with a simplified ordering approach. Comes in 2', 3' or 4' with multiple wattage levels for each and color options of 3500K, 4000K and 5000K on the lamp itself. 2' version can be adjusted from 6W 1000 lumens to 9W 1450 lumens or 12W 1850 lumens. This offers flexibility for the user in the field, allowing them the ability to adjust colors and light levels as needed. All Type C LED T8 tubes operate off a 2-lamp or 4-lamp LED driver, similar to a ballast. But this LED driver offers 0-10V dimming capability and added efficiency. Industry-leading 70,000 rated life.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 6W/9W/12W |
| Fluorescent Equivalent | 17W/20W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1000/1450/1850 |
| Lumens Per Watt | 154-167 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 24" |
| Length (M.O.L.) Inches | 24 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | 270° |
| Driver | External Driver |
| Rated Hours | 70,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 7 Year |
| Manufacturer Part # | LEDT8/LC/G/2/8SC |
| Manufacturer Order # | 93322418 |
| Premier Part # | LT82FTCCTLCG/C-GE |