GE 93319892 LED7BDT8/G18/8SC/120-347 18" Type B SpectraChoice LED T8 7W 3000K-5000K Case/20
- Buy 2 for $190.95 each and save 9%
- Buy 4 for $179.95 each and save 14%
- Buy 8 for $170.95 each and save 18%
- Premier# LT818INCCT7WG-GE
- GE LED7BDT8/G18/8SC/120-347 93319892
GE 93319892 LED7BDT8/G18/8SC/120-347 Color-Select Type B 18" LED T8 7W 3000K-5000K Case of 20
Here is a rare lamp, an 18" LED T8! There are not many of these out there and this particular one is color selectable between 3000K. 3500K, 4000K and 5000K, so there is no confusion choosing a SKU when you have all the colors in one lamp. This lamp bypasses the ballast and wires direct (Type B install) via double-end wiring. Glass construction. Delivers 900-1000 lumens on just 7W. Rated for 70,000 hours and operates on 120-347V. Sold by the case of 20.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Fluorescent Equivalent | 17W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 900-1000 |
| Lumens Per Watt | 129-143 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 18" |
| Length (M.O.L.) Inches | 18 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED7BDT8/G18/8SC/120-347 |
| Manufacturer Order # | 93319892 |
| Premier Part # | LT818INCCT7WG-GE |
Write your content here...