GE 93319183 LED12DFA19/927-C 12W Clear LED Filament 2700K E26 Case/24
- Buy 2 for $152.95 each and save 4%
- Premier# LA1927K12WFIL/CL-GE
- GE 93319183 LED12DFA19/927-C Clear Filament LED A19 12W 2700K Case/24
GE 93319183 LED12DFA19/927-C 12W LED A19 2700K 100W Equivalent Case/24
It is rare to find a decorative filament style LED bulb with a high lumen output like this one. At 12W 1600 lumens, this lamp replaces up to 100W incandescents with a clear filament look. 90+ CRI for more accurate color rendering. 2700K warm white color. Dimmable on 120V. Damp-rated. E26 base. Sold in cases of 24.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 133 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.4 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED12DFA19/927-C |
| Manufacturer Order # | 93319183 |
| Premier Part # | LA1927K12WFIL/CL-GE |
Write your content here...