GE 93319042 LED26BDT8/G64/R17d/8SC/SGN 64" Type B SpectraChoice Signage LED T8 26W 3500K-6500K Case/10
- Buy 2 for $255.95 each and save 8%
- Buy 4 for $242.95 each and save 13%
- Buy 8 for $226.95 each and save 19%
- Premier# LT864INCCT26WSIGN-GE
- GE LED26BDT8/G64/R17d/8SC/SGN 93319042
GE 93319042 LED26BDT8/G64/R17d/8SC/SGN Color-Select Type B 64" Signage LED T8 26W 3500K-6500K Case of 10
These Signage LED T8 tubes from GE Current are designed specifically to replace the HO fluorescents that you see in signs, such as an F60T12HO/D, F72T12HO, etc. These come with a rotating end cap for directing the light wherever it is needed. These have the same R17d HO ends that a fluorescent HO lamp would have. Simply bypass the ballast and connect the wire direct to the sockets to power these lamps. Be sure to take advantage of the SpectraChoice technology which allows you to choose between 3500K, 4000K, 5000K and 6500K color temps on the lamp itself (default is 6500K). This version delivers 3050-3200 lumens on 26W. Nominally listed at 64" but true length is around 61.91" as is standard of HO tubes being a bit shorter than their listed length. Replaces F64T12HO / F64T8HO lamps in signs. Double-end wiring ballast bypass style. 120-347V universal voltage. Sold by the case of 10.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 26W |
| Fluorescent Equivalent | 80W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 3050-3200 |
| Lumens Per Watt | 117-123 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | R17d |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 64" |
| Length (M.O.L.) Inches | 61.91 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 55°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED26BDT8/G64/R17d/8SC/SGN |
| Manufacturer Order # | 93319042 |
| Premier Part # | LT864INCCT26WSIGN-GE |