GE LED/LC/ED28P/7SC 93318804 46W/58W/70W 3000K/4000K/5000K Passive LED HID Replacement
- Buy 6 for $105.95 each and save 12%
- Buy 18 for $97.95 each and save 18%
- Buy 36 for $92.95 each and save 23%
- Buy 60 for $87.50 each and save 27%
- Premier# LOCCCTPS70WED28/P-GE
- GE 93318804 LED/LC/ED28P/7SC
GE LED/LC/ED28P/7SC 93318804 ED28 Passive Cooling LED HID Replacement 3K-5K EX39 120-277V
GE Current has developed a new style of LED HID replacement lamps! Known for their active cooling LED HID replacements, GE has put out this new passive cooling version. This means no fan noise and you can still enjoy the same high temp/low temp ratings with this lamp thanks to the superior design. Best yet, GE Current continues to maintain the same ED28 ANSI size to ensure this LED replacement lamp will fit in your existing HID fixture where the metal halide or HPS currently sits. EX39 medium base. In addition to being able to control the color temp on the bulb from 3000K to 4000K or 5000K, you can change the wattage/lumen level as well with the LumenChoice tab. Choose between 46W 8400 lumens, 58W 10,000 lumens and 70W 12,000 lumens. With the ED28 ANSI size of 8.3 length and 4.1" diameter this allows it to replace these HID lamps such as a 100W HPS to a 250W MH. Damp rated and also rated for enclosed fixtures.
Brochures & Cut Sheets
GE Type B Passive CCT Selectable LED HID Replacements Spec Sheet
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 46W/58W/70W |
| HID Equivalent | 100W-250W |
| Lumens | 8400-12,000 |
| Lumens Per Watt | 171-183 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | ED28 |
| Length (M.O.L.) Inches | 8.3 |
| Diameter (Inches) | 4.1 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED/LC/ED28P/7SC |
| Manufacturer Order # | 93318804 |
| Premier Part # | LOCCCTPS70WED28/P-GE |