GE 93312022 LED4DFA15-W/927 Dimmable 3.5W 90CRI LED A15 2700K Case/12
- Buy 4 for $46.95 each and save 25%
- Premier# LA1527K3.5WCQ-GE
- GE 93312022 LED4DFA15-W/927 - Case/12
GE 93312022 LED4DFA15-W/927 3.5W LED A15 120V Dimmable 90CRI 40W Equivalent
GE Current has an entire line of California Quality/Title 20 Compliant LED screw-in lamps. This includes this smaller LED A15 lamp that delivers 300 lumens on 3.5W. 120V dimmable and boasts a 90+ CRI for excellent color rendering and Title20 Compliance. Sold by the case of 12.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 3.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 300 |
| Lumens Per Watt | 86 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A15 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.5 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Wide |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | LED4DFA15-W/927 |
| Manufacturer Order # | 93312022 |
| Premier Part # | LA1527K3.5WCQ-GE |
Write your content here...