GE 93311923 LED12DP30RW927/25 12W LED PAR30SN Title 20 2700K 25° Narrow Flood Case/6
- Buy 4 for $91.95 each and save 21%
- Premier# LP3027KNFL12WSNCQ-GE
- GE 93311923 LED12DP30RW927/25
GE 93311923 LED12DP30RW927/25 12W 120V Title 20 Compliant Short Neck LED PAR30 2700K 25° Narrow Flood
GE has a whole new line of California / Title 20 compliant LED lamps! This includes PAR lamps like a PAR20, PAR30 short neck/long neck, PAR38 as well as standard screw-in A-lamps and reflectors in all colors and equivalencies. Title 20 compliance means you can expect high efficiency and superior color rendering, as all offerings feature a CRI of 90+. This short neck LED PAR30 delivers 1050 lumens on 12W, replacing up to 75W halogen sources. 2700K soft white color with a 25 degree narrow flood beam spread. Wet rated so it can be used outdoors. Dims on 120V line voltage. Sold by the case 6.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 1050 |
| Lumens Per Watt | 88 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR30SN |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.6 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 3800 |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | LED12DP30RW927/25 |
| Manufacturer Order # | 93311923 |
| Premier Part # | LP3027KNFL12WSNCQ-GE |
Write your content here...