GE LED/LC/ED37/750 93311587 200W/325W/450W LED 400W-1000W HID ED37 EX39 480V 5000K
- Buy 3 for $444.95 each and save 6%
- Buy 6 for $424.95 each and save 11%
- Buy 24 for $398.95 each and save 16%
- Buy 48 for $374.95 each and save 21%
- Premier# LOC50KPS450WED37-GE
- GE 93311587 LED/LC/ED37/750
GE LED/LC/ED37/750 93311587 200W/325W/450W LED 400W-1000W HID Replacement EX39 Base 5000K 480V
GE has just put out an HID LED replacement bulb is power selectable between 200W/325W/450W, allowing these to retrofit HID source from 400W to 750W or 1000W. Available in 4000K or 5000K color temps. Operates off of 277-480V. ED37 version has an EX39 base. Despite adding this power-selectable technology to their LED HID replacement bulbs, GE did not sacrifice on matching the LED's size to the ED37 HID ANSI equivalent. This ensures it will fit when replacing comparable HID sources. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Can be used up to 50°C and down to -40°C
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 200W/325W/450W |
| HID Equivalent | 400W/750W/1000W |
| Lumens | 35,000/53,500/68,000 |
| Lumens Per Watt | 151-175 |
| Volts | 277-480V |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 (Includes E26 medium adapter) |
| Bulb Shape | ED37 |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.3 |
| Diameter (Inches) | 5.6 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED/LC/ED37/750 |
| Manufacturer Order # | 93311587 |
| Premier Part # | LOC50KPS450WED37-GE |
Write your content here...