GE 93309226 LED23A21/827 23W LED A21 2700K Non-Dim 200W Equivalent Case/4
- Buy 8 for $68.95 each and save 10%
- Premier# LA2127K23WE26-GE
- GE 93309226 LED23A21/827 E26 Base LED A21 23W 2700K Case/4
GE 93309226 LED23A21/827 23W LED A21 2700K 200W Equivalent Case/4
GE now has high output LED A21 lamps for replacing 150W and 200W sources. This 23W 3010 lumen LED A21 operates on 120V. Non-dimmable. Wet-rated for outdoor use. E26 medium base. 2700K color, also available in 5000K. Sold in cases of 4.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 23W |
| Incandescent Equivalent | 200W |
| Lumens | 3010 |
| Lumens Per Watt | 131 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.7 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED23A21/827 |
| Manufacturer Order # | 93309226 |
| Premier Part # | LA2127K23WE26-GE |
Write your content here...