GE 93305599 LED25BDT5/G4/835/120-347 4' Type B LED T5 25W 120-347V 3500K Case/25
- Buy 2 for $446.95 each and save 5%
- Buy 4 for $419.95 each and save 11%
- Buy 8 for $395.95 each and save 16%
- Premier# LT535K25WG/347-GE
- GE LED25BDT5/G4/835/120-347 93305599
GE 93305599 LED25BDT5/G4/835/120-347 Type B 4' LED T5 25W 3500K 347V Case/25
GE Current has upgraded their Type B LED tubes once again! Their new LED T5 operates on 120-347V line voltage, a rarity as most only go 120-277V. Unparalleled efficiency as these 4' 25W LED T5HO tubes deliver 3400 lumens in 3500K. Also available in 4000K or 5000K. Bypasses the existing fluorescent T5 ballast and allows the LED T5 to wire direct via double-end wiring. This results in additional energy savings and long-term maintenance savings. DLC rated. Sold by the case of 25.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 25W |
| Fluorescent Equivalent | 54W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 3400 |
| Lumens Per Watt | 136 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 46 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED25BDT5/G4/835/120-347 |
| Manufacturer Order # | 93305599 |
| Premier Part # | LT535K25WG/347-GE |
Write your content here...