GE LED/LC/ED17/7SC 93303384 21W/35W/45W LED 50W-100W HID ED17 E26 Base 30K/40K/50K
- Buy 3 for $97.50 each and save 3%
- Buy 6 for $92.95 each and save 8%
- Buy 15 for $87.95 each and save 13%
- Buy 30 for $81.95 each and save 19%
- Buy 48 for $79.95 each and save 21%
- Premier# LOCCCTPS45W-GE
- GE 93303384 LED/LC/ED17/7SC
GE LED/LC/ED17/7SC 93303384 21W/35W/45W LED 50W-100W HID Replacement E26 Base 3000K/4000K/5000K
GE Current is back again with LED HID innovation. This time they have a LumenChoice SpectraChoice LED HID replacement that features color-select and power-selection technology, allowing you to choose between 3000K/4000K/5000K color temps as well as 21W/35W/45W for different light levels. All with the simple feature of a switch to toggle between colors and wattages. GE did this while not sacrificing on their industry-leading ANSI standard which ensures that these ED17 lamps will fit in comparable ED17-sized HID fixtures and be able to match or exceed light levels from their predecessors. E26 to E39 mogul adapter included to allow the lamp to be used in even more applications. With one lamp SKU being so versatile, it is a project manager's dream with a simplified BOM. Works on 120-277V. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 21W/35W/45W |
| HID Equivalent | 50W/70W/100W |
| Lumens | 3400/5500/7000 |
| Lumens Per Watt | 155 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 (includes E39 mogul adapter) |
| Bulb Shape | ED17 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | 2.6 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED/LC/ED17/7SC |
| Manufacturer Order # | 93303384 |
| Premier Part # | LOCCCTPS45W-GE |