GE 93156537 LED12DA19/850/E-4PK Dimmable LED A19 12W 5000K Enclosed Case/24
- Buy 2 for $189.95 each and save 3%
- Buy 4 for $182.95 each and save 6%
- Premier# LA1950K12W/4PK-GE
- GE LED12DA19/850/E-4PK 93156537 LED A19 Case/24
GE 93156537 LED12DA19/850/E-4PK Dimmable LED A19 12W 5000K Enclosed Case/24
GE has upgraded their LED A-lamp line to include this enclosed-rated LED A19 that replaces 75W incandescents. GE's LED A-line general purpose lamps are an excellent LED replacement option whether replacing 40W or 60W bulbs all the way up to 100W. Halogen-like color with kelvin temps from 2400K ultra soft white up to 5000K daylight. Dimmable from 100% down to 10%. 3-year warranty and damp rated. Sold by the case of 24.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 12W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lumens | 1100 |
| Lumens Per Watt | 91 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.65 |
| Diameter (Inches) | 2.4 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED12DA19/850/E-4PK |
| Manufacturer Order # | 93156537 |
| Premier Part # | LA1950K12W/4PK-GE |
Write your content here...