GE 93142810 LED4DFA15-W-2PK LED A15 3.5W 2700K 40W Equivalent Dimmable Case/24
- Buy 4 for $45.31 each and save 19%
- Premier# LA1527K3.5W-GE
- GE LED4DFA15-W-2PK LED A15 - Case/24
GE 93142810 LED4DFA15-W-2PK LED A15 3.5W 2700K 40W Equivalent Dimmable Case/24
GE's new LED A15 is a 3.5W 300 lumen lamp now, available in frosted or clear. For conventional or decorative use. Replaces 40W legacy A15 bulbs. 2700K color temp. Dimmable from 100% down to 10%. 3-year warranty and rated for 15,000 hours. Sold by the case of 24 (12 two-packs).
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 3.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 300 |
| Lumens Per Watt | 86 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A15 |
| Lamp Type | A15 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.5 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED4DFA15-W-2PK |
| Manufacturer Order # | 93142810 |
| Premier Part # | LA1527K3.5W-GE |
Write your content here...