GE LED115ED28/740/277/480 93139853 115W LED 250W HID EX39 Mogul 4000K 277V-480V
- Buy 3 for $203.95 each and save 4%
- Buy 6 for $194.95 each and save 8%
- Buy 24 for $184.95 each and save 13%
- Buy 36 for $176.95 each and save 17%
- Buy 64 for $167.95 each and save 21%
- Premier# LOC40115WE39480G2-GE
- GE 93139853 LED115ED28/740/277/480
GE LED115ED28/740/277/480 93139853 115W LED 250W HID EX39 Mogul 4000K 277V-480V
There are several Type B (ballast bypass) HID LED replacements, but GE's is unique for a couple of reasons. For one, it is the most efficient out there with lumens per watt ratios of 150+. The biggest factor is that GE designed these lamps to be the same standard ANSI size and form factor of their metal halide/high pressure sodium counterparts. Other LED brands provide lamps that are often times too big to fit within the same fixture. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Damp rated. Available in 4000K and 5000K. Lower watt options available in E26 base and E39 base. Tether kit and in-line fuse included which provides 6 kV surge protection. Now available in 277-480V models.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 115W |
| HID Equivalent | 250W-350W |
| Lumens | 18,000 |
| Lumens Per Watt | 157 |
| Volts | 277-480V |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | ED28 |
| Length (M.O.L.) Inches | 8.3 |
| Diameter (Inches) | 4.1 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED115ED28/740/277/480 |
| Manufacturer Order # | 93139853 |
| Premier Part # | LOC40115WE39480G2-GE |
Write your content here...