GE 93128492 LED11BDT5G3850HE 3' Type B LED T5HE 11W 5000K Double-Ended
- Buy 4 for $264.95 each and save 9%
- Premier# LT53FT50K11WHE-GE
- GE 93128492 LED11BDT5G3850HE 3' Type B LED T5HE 11W 5000K - 20/Case
GE 93128492 LED11BDT5G3850HE 3' Type B LED T5HE 11W 5000K Double-Ended
GE Current, a Daintree company, has a full catalogue of Type B LED T5 lamps that are some of the highest efficacy offerings on the market. Available as T5HO and T5HE fluorescent replacements, and in sizes of 2', 3' and 4'. Double-end wired allowing end users to use the existing sockets to save on labor rewiring costs. Each lamp size is available in 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. 120-277V. Non-dimmable. Open or enclosed fixtures with ambient operating temps of -4°F to 113°F. 5-year limited manufacturer warranty and rated for 50,000 hours. For shipping purposes, must be ordered in cases of 20.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 11W |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | 21W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1700 |
| Lumens Per Watt | 155 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 36 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | 270° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED11BDT5G3850HE |
| Manufacturer Order # | 93128492 |
| Premier Part # | LT53FT50K11WHE-GE |
Write your content here...