GE LED200ED37/740 93122140 200W LED 500W-750W HID EX39 Mogul 4000K
- Buy 6 for $459.95 each and save 5%
- Buy 12 for $429.95 each and save 11%
- Buy 24 for $404.95 each and save 16%
- Premier# LOC40200WEX39/480-GE
- GE 93122140 LED200ED37/740
GE LED200ED37/740 93122140 200W LED 500W-750W HID EX39 Mogul 4000K
GE continues to put out a huge array of Type B LED HID lamps to solidify their best-in-class line. From low-watt options to 750W HID equivalent lamps like these, all have similar form factors to the lamps they are replacing to ensure fitting within the fixture is not an issue. Includes support kit with lamp. Available in 4000K or 5000K. Damp rated. 277V-480V. Omni-directional designed lamps utilize existing fixture optics. 5-year warranty and rated for 50,000 hours (metal halides rated at 15,000 hours). Internal Safety Switch protects the installer.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 200W |
| HID Equivalent | 500W |
| Lumens | 30,000 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Volts | 277-480V |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | ED37 |
| Length (M.O.L.) Inches | 10.63 |
| Diameter (Inches) | 5.59 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED200ED37/740 |
| Manufacturer Order # | 93122140 |
| Premier Part # | LOC40200WEX39/480-GE |
Write your content here...