GE 93100292 LED25BDT5/G4/830 4' Type B LED T5HO 25W 3000K Double-Ended Case/25
- Buy 4 for $313.95 each and save 9%
- Premier# LT530K25W-GE
- GE 93100292 LED25BDT5/G4/830 4' Type B LED T5HO 25W 3000K - 25/Case
GE 93100292 LED25BDT5/G4/830 4' Type B LED T5HO 25W 3000K Double-Ended
GE Current, a Daintree company, has a full catalogue of Type B LED T5 lamps that are some of the highest efficacy offerings on the market. Available as T5HO and T5HE fluorescent replacements, and in sizes of 2', 3' and 4'. Double-end wired allowing end users to use the existing sockets to save on labor rewiring costs. Each lamp size is available in 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. 120-277V. Non-dimmable. Open or enclosed fixtures with ambient operating temps of -4°F to 113°F. 5-year limited manufacturer warranty and rated for 50,000 hours. For shipping purposes, must be ordered in cases of 25.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 25W |
| Fluorescent Equivalent | 54W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 3300 |
| Lumens Per Watt | 132 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 46 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | 270° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED25BDT5/G4/830 |
| Manufacturer Order # | 93100292 |
| Premier Part # | LT530K25W-GE |
Write your content here...