GE LED270BT56/740 93095547 270W LED 750W HID Replacement 4000K E39
- Buy 6 for $393.95 each and save 7%
- Buy 24 for $364.95 each and save 14%
- Buy 48 for $349.95 each and save 17%
- Premier# LOC40K270WEX39-GE
- GE 93095547 LED270BT56/740
GE LED270BT56/740 93095547 270W LED 750W HID Replacement 4000K E39
There are several Type B (ballast bypass) HID LED replacements, but GE's is unique for a couple of reasons. For one, it is the most efficient out there with lumens per watt ratios of 150+. The biggest plus is that GE designed these lamps to be the same size and form factor of their metal halide/high pressure sodium counterparts. Other LED brands provide lamps that are often times too big to fit within the same fixture. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Damp rated. Available in 4000K and 5000K. Lower watt options available in E26 base and E39 base. Tether kit and in-line fuse included which provides 6 kV surge protection.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 270W |
| HID Equivalent | 750W |
| Lumens | 40,000 |
| Lumens Per Watt | 148 |
| Volts | 277-480V |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | BT56 |
| Length (M.O.L.) Inches | 12.3 |
| Diameter (Inches) | 5.6 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED270BT56/740 |
| Manufacturer Order # | 93095547 |
| Premier Part # | LOC40K270WEX39-GE |
Write your content here...