GE 75091 LED18P30LW83025 18W 120-277V LED PAR30 3000K 25° Narrow Flood Case/6
- Premier# LP3030KNFL18W277V-GE
- GE 75091 LED18P30LW83025
GE 75091 LED18P30LW83025 18W 120-277V LED PAR30 3000K 25° Narrow Flood Case/6
GE's high output LED series now includes an 18W Long Neck LED PAR30 that delivers 1800 lumens. Available in 3000K and 15° Spot and 25° Narrow Flood beam angles. Universal 120-277V voltage, making it the most powerful 277V LED PAR30 lamp on the market. Non-Dimmable. This lamp is Energy Star rated and rated for damp environments.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 18W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR30LN |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.6 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 7000 |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | LED18P30LW83025 |
| Manufacturer Order # | 75091 |
| Premier Part # | LP3030KNFL18W277V-GE |
Write your content here...