GE 75078 LED18P30LW93025 Dimmable 18W 90CRI LED PAR38 3000K 25° Narrow Flood Case/6
- Buy 4 for $189.95 each and save 11%
- Premier# LP3830KNFL18W90277-G
- GE 75078 LED18P30LW93025
GE 75078 LED18P30LW93025 18W LED PAR38 120-277V 3000K 25° Narrow Flood 90 CRI
GE Current is always thinking of unique solutions and this 18W LED PAR38 has some useful features. It has a 90+ CRI and also a universal 120-277V voltage. 25 Degree Narrow Flood beam spread with a 3000K Warm White color. Delivers 1400 lumens on the 18W. Rated for 25,000 hours. Non-dimmable. Sold by the case of 6.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 18W |
| Incandescent Equivalent | 120W |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 1400 |
| Lumens Per Watt | 78 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.6 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 5000 |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | LED18P30LW93025 |
| Manufacturer Order # | 75078 |
| Premier Part # | LP3830KNFL18W90277-G |
Write your content here...