GE 69115 LED6DA19/827 LED A19 6W 2700K 40W Equivalent Dimmable Case/6
- Premier# LA1927K6W-GE
- GE LED6DA19/827 LED A21 Case/6
GE 69115 LED6DA19/827 LED A19 Lamp Case/6
GE's LED A-line general purpose lamps are an excellent LED replacement option whether replacing 40W or 60W bulbs all the way up to 100W. Halogen-like color with kelvin temps from 2400K ultra soft white up to 5000K daylight. Dimmable from 100% down to 10%. 3-year warranty and Energy Star rated for 15,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 6W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 480 |
| Lumens Per Watt | 80 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.4 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED6DA19/827 |
| Manufacturer Order # | 69115 |
| Premier Part # | LA1927K6W-GE |
Write your content here...