GE 42136 LED12DP3LRW83025 12W 3000K 25° Long Neck LED PAR30 Case/6
- Premier# LP3030KNFL12W-GE
- GE 42136 LED12DP3LRW83025 Case/6
GE LED12DP3LRW83025 - 3000K 25° Dimmable LED PAR30 Case/6
GE LED PAR30 lamps deliver the color consistent and light levels needed to replace existing 75W halogen lamps. Available in short-neck and long-neck configurations. Delivers 1000-1050 lumens on just 12W. Available in 2700K and 3000K, and in beam angles of 15° Spot, 25° Narrow Flood, and 40° Flood. Dimmable and Energy Star rated.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 12W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 1050 |
| Lumens Per Watt | 87.50 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.72 |
| Diameter (Inches) | 3.67 |
| Beam Angle | 25° Narrow Flood |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED12DP3LRW83025 |
| Manufacturer Order # | 42136 |
| Premier Part # | LP3030KNFL12W-GE |
Write your content here...