GE 39289 LED19GX24q-H/827 18.5W LED PL 4-Pin 2700K Uses Ballast
- Buy 10 for $144.95 each and save 19%
- Premier# LPL27K18.5WHOR/B-G
- GE 39289 LED19GX24q-H/827 Type A Horizontal LED PL 2700K
GE 39289 LED19GX24q-H/827 18.5W LED PL 4-Pin 2700K Uses Ballast
Retrofit your CFL plug in lamps to LED with GE's LED PL replacements. Lasts 2.5X longer than CFL. 4-pin replacement for GX24q-3 and GX24q-4 base lamps. At 18.5W, these are the most powerful LED PL lamps on the market from a brand you can trust. Non-dimmable. Simple installation, no rewiring needed! Compatible with most ballasts but check the ballast compatibility guide at GE Lighting> to ensure this lamp will work on your existing ballast. Order in case quantities of 6.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 18.5W |
|---|---|
| CFL Equivalent | 42W |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 97.3 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | GX24q-3/GX24q-4 |
| Beam Angle | N/A |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.67 |
| Width (Inches) | 3.78 |
| Height (Inches) | 7.32 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED19GX24q-H/827 |
| Manufacturer Order # | 39289 |
| Premier Part # | LPL27K18.5WHOR/B-G |
Write your content here...