GE 39275 LED19GX24Q-V/835 18.5W Vertical LED PL 4-Pin 3500K Uses Ballast Case/6
- Buy 7 for $124.50 each and save 31%
- Premier# LPL35K18.5WVERT/B-G
- GE 39275 LED19GX24Q-V/835 Type A Vertical LED PL 3500K
GE 39275 LED19GX24Q-V/835 18.5W LED PL 4-Pin 3500K Uses Ballast Case/6
Retrofit your CFL plug in lamps to LED with GE's LED PL replacements. Lasts 2.5X longer than CFL. 4-pin replacement for GX24q-3 and GX24q-4 base lamps. At 18.5W, these are the most powerful LED PL lamps on the market from a brand you can trust. Vertical-mount configuration - also available in horizontal. Non-dimmable. Simple installation, no rewiring needed! Compatible with most ballasts but check the ballast compatibility guide at GE Lighting> to ensure this lamp will work on your existing ballast. Order in case quantities of 6.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 18.5W |
|---|---|
| CFL Equivalent | 42W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 1950 |
| Lumens Per Watt | 105.41 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | GX24q-3/GX24q-4 |
| Beam Angle | N/A |
| Orientation | Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.42 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED19GX24Q-V/835 |
| Manufacturer Order # | 39275 |
| Premier Part # | LPL35K18.5WVERT/B-G |
Write your content here...