GE 39074 LED172G11/835/10 17W High Lumen Biax Type A LED PLL 2G11 Case/10
- Buy 5 for $191.95 each and save 11%
- Premier# LPLL35K17W2G11/B-GE
- GE 39074 LED172G11/835/10 17W High Lumen Biax LED PLL 3500K 10/Case
GE 39074 LED172G11/835/10 17W High Lumen Biax LED PLL 2G11 Case/10
Plug-and-play High Lumen Biax LED PLL lamp from GE. A simple solution for replacing fluorescent PLL lamps without any costly rewiring to leverage low energy and long life of LED. Available in 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Compatible with most ballasts but check the ballast compatibility guide at GE Lighting> to ensure this lamp will work on your existing ballast. Order in case quantities of 10 only.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 17W |
| CFL Equivalent | 25W-42W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | LED PLL |
| Lumens | 2150 |
| Lumens Per Watt | 126 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | 2G11 |
| Bulb Shape | PLL |
| Beam Angle | N/A |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.3 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED172G11/835/10 |
| Manufacturer Order # | 39074 |
| Premier Part # | LPLL35K17W2G11/B-GE |
Write your content here...