GE 35790 LED15ET8/G/4/830 Type A 4' LED T8 3000K 15W Uses Ballast Case/20
- Buy 5 for $199.95 each and save 11%
- Buy 15 for $188.95 each and save 16%
- Premier# LT830K15W/B-GE
- GE LED15ET8/G/4/830 35790
GE 35790 LED15ET8/G/4/830 Type A 4' LED T8 3000K 15W Uses Ballast Case/20
GE's Type A LED T8 lamps have been upgraded once again! GE's Type A LED tubes always are at the top of the list for lumens per watt and efficiency. Now available 2', 3' and various 4' wattages including 12W, 15W and 18W and in various color temperatures for each wattage. Type A LED T8 lamps require the existing fluorescent ballast to operate OR you can utilize GE Current's Type Hybrid Drivers to create a Type C system with these lamps!
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 13.5W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1950 |
| Lumens Per Watt | 144 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Uses Ballast/Hybrid Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED15ET8/G/4/830 |
| Manufacturer Order # | 35790 |
| Premier Part # | LT830K15W/B-GE |
Write your content here...