GE 34291 LED14ET8/G/4/840 Type A 4' LED T8 4000K 14W Uses Ballast Case/20
- Buy 5 for $119.95 each and save 16%
- Buy 17 for $104.95 each and save 27%
- Buy 20 for $99.95 each and save 30%
- Premier# LT840K14W/B-GE
- GE LED14ET8/G/4/840 34291
GE 34291 LED14ET8/G/4/840 Type A 4' LED T8 4000K 14W Uses Ballast Case/20
GE's Type A LED T8 lamps have been upgraded once again! GE's Type A LED tubes always are at the top of the list for lumens per watt and efficiency. Now available 2', 3' and various 4' wattages including 12W, 15W and 18W and in various color temperatures for each wattage. Type A LED T8 lamps require the existing fluorescent ballast to operate OR you can utilize GE Current's Type Hybrid Drivers to create a Type C system with these lamps!
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 13W |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2050 |
| Lumens Per Watt | 158 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G13 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Uses Ballast/Hybrid Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED14ET8/G/4/840 |
| Manufacturer Order # | 34291 |
| Premier Part # | LT840K14W/B-GE |
Write your content here...