***DISCONTINUED GE 34238 LED7DA19/824 LED A19 7W 2400K 40W Equivalent Dimmable
- Premier# LA1924K7W-GE
- GE LED7DA19/824 34238 LED A19
***DISCONTINUED GE 34238 LED7DA19/824 LED A19 Lamp
GE's LED A-line general purpose lamps are an excellent LED replacement option whether replacing 40W or 60W bulbs all the way up to 100W. Halogen-like color with kelvin temps from 2400K ultra soft white up to 5000K daylight. Dimmable from 100% down to 10%. 3-year warranty and rated for 25,000 hours. This 2400K LED A19 is non-Energy Star.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 7W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 64 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.44 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Not Omnidirectional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED7DA19/824 |
| Manufacturer Order # | 34238 |
| Premier Part # | LA1924K7W-GE |
Write your content here...