GE 21506 LED-ET8/DR/4L 4-Lamp Hybrid Driver for UL Type C System Case/10
- Buy 5 for $214.95 each and save 12%
- GE 21506 LED-ET8/DR/4L
GE 21506 LED-ET8/DR/4L 4-Lamp Hybrid Driver for UL Type C System Case/10
GE Current has released a Hybrid LED Driver that powers Type A LED tubes, creating a UL verified Type C system with minimal installation time. These LED Drivers come in 2-lamp or 4-lamp configurations, are non-dimmable, and power various GE Current Type A LED tubes. GE Current tubes that are compatible with these drivers come in different sizes and wattages, with most rated for 70,000 hours. Many of these Current Type A LED T8 lamps are in existing installations, so it is a good way to convert those fixtures to Type C systems with these LED drivers once the ballast dies.
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | 0.8 |
| Input Power Max | 64W |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | N/A |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | <15 |
| Output Current | 0.14-0.17x4 |
| Output Voltage | 100-160 |
| Output Power | 60W |
| Efficiency | >.9% |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | No |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Maximum Temp | 104°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED-ET8/DR/4L |
| Manufacturer Order # | 21506 |
| Premier Part # | LED-ET8/DR/4L |
Write your content here...