ETI 56507113 WR-40-26-802-SV-D Color Preference 40" LED Wrap Fixture
- ETI 56507113
- WR-40-26-802-SV-D Color Preference 40" LED Wrap Fixture 3000K/4000K/5000K
ETI 56507113 WR-40-26-802-SV-D Color Preference 40" LED Wrap Fixture
LED Wrap fixtures provide evenly dispersed light along with a durable body. the ETI 56507113 is a 40" Color Preference LED Wrap Light and the color temp can be selected on the back of the fixture with options of 3000K, 4000K or 5000K. All integrated which means maintenance-free and no more replacing fluorescent bulbs and ballasts. Saves 50% on energy from a 60W T8/T12. Delivers 2600 lumens on 30W. Damp-rated. Rated for 50,000 hours with a 5-year manufacturer warranty. 120V dimmable - see compatible dimmers in the cut sheet below.
Brochures & Cut Sheets
ETI 4" Color & Lumen Change LED Downlight 2700K-5000K Info Sheet
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Volts | 120V |
| Fluorescent Equivalent | 60W |
| Watts | 30W |
| Lumens | 2600 |
| Lumens Per Watt | 87 |
| Dimmable | Triac |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| CRI | 80 |
| R9 | 13 |
| Beam Angle | 110° |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | 40 |
| Height (Inches) | 2 |
| Width (Inches) | 4 |
| Minimum Temperature | -4°F |
| Maximum Temp | 113°F |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | WR-40-26-802-SV-D |
| Manufacturer Order # | 56507113 |
| Premier Part # | 56507113 |
Write your content here...