ETI 54676341-I - WR-4-36-940-MV-D-EM-OS 4' LED Wrap w/ Motion Sensor + Battery Back-Up
- ETI 54676341-I
- WR-4-36-940-MV-D-EM-OS Color Preference 4' LED Wrap Fixture w/ Emergency & Motion Sensor
ETI 54676341-I - WR-4-36-940-MV-D-EM-OS 4' LED Wrap w/ Motion Sensor + Battery Back-Up
The ETI 54676341-I is an all-in-one LED Wrap fixture that features an emergency battery back-up solution built-in as well as a Motion Sensor. 0-10V dimmable with a compatible 0-10V dimmer. Delivers 3600 lumens on 45W in 4000K Cool White. 90+CRI for excellent color rendering. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. UL Damp rated.
Brochures & Cut Sheets
ETI 4' LED Wrap w/ Battery Back-Up & Motion Sensor Info Sheet
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Fluorescent Equivalent | 96W |
| Watts | 45W |
| Lumens | 3600 |
| Lumens Per Watt | 80 |
| Dimmable | 0-10V |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | >90 |
| R9 | 51 |
| Beam Angle | 110° |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Height (Inches) | 4 |
| Width (Inches) | 6 |
| Minimum Temperature | -4°F |
| Maximum Temp | 113°F |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | WR-4-36-940-MV-D-EM-OS |
| Manufacturer Order # | 54676341-I |
| Premier Part # | 54676341-I |
Write your content here...