ETI 53802102 DL-4-10-907-SV-D Color & Lumen Change 4" LED Downlight
- ETI 53802102
- 4" Color & Lumen Change LED Dimmable Downlight 2700K-5000K 15W/12W/9W
ETI 53802102 DL-4-10-907-SV-D Color & Lumen Change 4" LED Downlight
If you are looking for an LED downlight and aren't sure what lumen package or color temp to go with, the ETI Color & Lumen Change LED downlight is the pick for you. Choose between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K by simply adjusting a tab on the fixture. Available in three different lumen packages as well. 5CCT Color Preference 3 Level LumenBoost is Energy Star rated. This greatly reduces options for users who often stress over color temperature and wattage options. These ETI LED downlights also feature TRIAC dimming (compatibility list below). UL wet location with a 90 CRI and 100° Beam Angle. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. 120V only. IC rated for Direct Contact with Insulation.
Brochures & Cut Sheets
ETI 4" Color & Lumen Change LED Downlight 2700K-5000K Info Sheet
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Watts | 15W/12W/9W |
| Base Type | E26 |
| Incandescent Equivalent | 65W/75W/85W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 1000/800/600 |
| Lumens Per Watt | 67 |
| Recessed Housing | 4" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 2700K-3000K-3500K-4000K-5000K |
| Beam Angle | 100° |
| CRI | 90 |
| R9 | 50 |
| Finish | N/A |
| Dimmable | Triac |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Diameter (Inches) | 3.00 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.88 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 4 |
| Manufacturer Order # | 53802102 |
| Manufacturer Part # | DL-4-10-907-SV-D |
| Premier Part # | 53802102 |