ETI 53603142 CS-18-12-840-SV 18" LED Closet Light w/ Pull Chain 4000K
- ETI 53603142
- CS-18-12-840-SV 18" LED Closet Light 4000K with Pull Chain
ETI 53603142 CS-18-12-840-SV 18" LED Closet Light w/ Pull Chain 4000K
Simple and efficient LED closet light from ETI. Delivers 1200 lumens on 16W. 16W LED replaces 34 T8 Fluorescent. 120V with TRIAC dimming. 4000K Cool White color temp. Maintenance free - no bulbs/ballast replacement! Damp rated. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Volts | 120V |
| Fluorescent Equivalent | 34W |
| Watts | 16W |
| Lumens | 1200 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Dimmable | Triac |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| R9 | 13 |
| Beam Angle | 119° |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.5 |
| Height (Inches) | 2 |
| Width (Inches) | 18 |
| Minimum Temperature | -4°F |
| Maximum Temp | 113°F |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | CS-18-12-840-SV |
| Manufacturer Order # | 53603142 |
| Premier Part # | 53603142 |
Write your content here...