ETI 53505111 UC-32-10-930-SV-D 32" LED Under Cabinet Fixture 3000K-2200K 1/Ea
- Premier# NFX2556
- ETI 53505111 UC-32-10-930-SV-D - Beam Adjustable LED Undercabinet Light 32" 3000K-2200K
ETI 53505111 UC-32-10-930-SV-D 32" LED Under Cabinet Fixture 3000K-2200K 1/Ea
ETI Undercabinet LED Fixtures are linkable and come in various lengths - from 12" up to 42". Most feature their dim-to-warm technology which means at max power they are 3000K color temp and when dimming they dim down to an amber 2200K. 120V only. Direct wire or plug-in. Energy Star rated. Easy installation including MAGNA MOUNT and screw mount. Maintenance free - all integrated, so no replacing bulbs! Beam Adjustable on fixture.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 67 |
| Volts | 120V |
| Kelvin | 2200K-3000K |
| Color Temperature | 2200K-3000K |
| Dimmable | Triac |
| CRI | 90 |
| R9 | 64 |
| Beam Angle | 118° |
| Diffuser | N/A |
| Finish | White |
| Frequency | 60Hz |
| Length (M.O.L.) Inches | 32 |
| Width (Inches) | 2.4 |
| Height (Inches) | 1.1 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Minimum Temperature | -4°F |
| Maximum Temp | 113°F |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | UL |
| Manufacturer Order # | 53505111 |
| Manufacturer Part # | UC-32-10-930-SV-D |
| Premier Part # | NFX2556 |
Write your content here...