ETI 53192211 DL-6-98-903-MV-D Color Preference LED Downlight
- ETI 53192211
- 5-6" Color Preference Edgelit LED Downlight 3000K-5000K
ETI 53192211 DL-6-98-903-MV-D Color Preference LED Downlight
5-6" Color Preference LED Downlights are 0-10V dimmable with a compatible 0-10V dimmer. UL wet location with a 90 CRI and 100° Beam Angle. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. 120V-277V. IC rated for Direct Contact with Insulation.
Brochures & Cut Sheets
ETI 5" Color Preference 0-10V Dimming LED Downlight Info Sheet
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 900 |
| Lumens Per Watt | 56 |
| Recessed Housing | 5-6" |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3000K-3500K-4000K-5000K |
| Beam Angle | 100° |
| CBCP | 410 |
| CRI | 90 |
| R9 | 56 |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Diameter (Inches) | 5.75 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.38 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 4 |
| Manufacturer Order # | 53192211 |
| Manufacturer Part # | DL-6-80-903-MV-D |
| Premier Part # | 53192211 |
Write your content here...