Eiko LED35WPS25/840-U 10660 35W 4000K 100-277V LED A25 300W Equiv
- Buy 6 for $57.95 each and save 3%
- Premier# LA2540K35W-E - 300W Equivalent LED
- Eiko 10660 LED35WA25/840-U
Eiko 10660 LED35WA25/840-U 35W 4000K Omni LED A25 300W Equiv
Eiko's new LED A25 lamps are 35W and are 300W incandescent equivalents and 100W HID replacements. Available in 3000K, 4000K and 5000K. Delivers 4500+ lumens on 35W. 120-277V. 5 year manufacturer warranty with an L70 of 25,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 35W |
| Incandescent Equivalent | 300W |
| Lumens | 4500 |
| Lumens Per Watt | 129 |
| Volts | 100-277V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A25 |
| Lamp Type | A25 |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.93 |
| Diameter (Inches) | 3.73 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -25°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 10660 |
| Manufacturer Order # | LED35WA25/840-U |
| Premier Part # | LA2540K35W-E |
Write your content here...