Eiko LED25WA23/850-U 10659 25W 5000K 120-277V LED A23 200W Equiv
- Buy 6 for $41.95 each and save 2%
- Premier# LA2350K25W-E - 200W Equivalent LED
- Eiko 10659 LED25WA23/850-U
Eiko 10659 LED25WA23/850-U 25W 5000K Omni LED A23 200W Equiv
Eiko's new LED A23 lamps are 25W and are 200W incandescent equivalents and 70W HID replacements. Available in 3000K, 4000K and 5000K. Delivers 3400+ lumens on 25W. 120-277V. 5 year manufacturer warranty with an L70 of 25,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 25W |
| Incandescent Equivalent | 200W |
| Lumens | 3400 |
| Lumens Per Watt | 136 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A23 |
| Lamp Type | A23 |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.28 |
| Diameter (Inches) | 3.22 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -25°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 10659 |
| Manufacturer Order # | LED25WA23/850-U |
| Premier Part # | LA2350K25W-E |
Write your content here...